Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

petrmikeska 


Alba oblíbenců

Alba lidí, které má petrmikeska v oblíbených


reklama

55 fotek, 9.5.2008, 30 zobrazení, 23 komentářů | architektura, cestování, lidé, města
ALB 1077
BRUGGY - Benátky severu, aneb chudobou k bohatství

Bruggy bývají často označovány jako „Benátky severu“, jelikož jsou protkány sítí kanálů, tvořených řekou Reie. Kanály spojují Bruggy s jinými městy, jako např. Gent, Ostende a Zeebrugge. Navštívit tedy jedno z nejkrásnějších a nejzachovalejších starověkých měst je téměř povinností návštěvníků Belgie. Kupodivu za to může fatální zkáza, kdy naplaveniny v zálivu Zwin zcela odřízly město od moře a Bruggy ztratily své postavení coby hlavní přístav Flander. Z bohatého a prosperujícího města se časem stalo jedno z nejchudších měst. Nebyly peníze na rozvoj, nebyly peníze na bourání a modernizaci. Odešli obchodníci, námořníci i bohatí měšťané a Bruggy se staly bezvýznamným provinčním městem, v polovině 19. století dokonce nejchudším městem Belgie. Napomohlo to pro změnu Antverpám, kam se středisko obchodu přesunulo, nicméně Bruggy se staly mrtvým městem

Bruggy byly původně malou gallo-římskou osadou a významnějším městem se staly až v 9. století, kdy tu první flanderský hrabě založil pevnost na obranu proti výbojným Vikingům, kteří tehdy plenili přímořská města západní Evropy. Kolem této pevnosti brzy začalo vyrůstat město, ve kterém se usazovali obchodníci a pořádaly se trhy. Krátce nato se již Bruggy vyšvihly na pozici významného obchodního střediska a důležitého přístavu: byly vlámským protipólem k Sieně, Florencii či bohatým Benátkám.

Město se stalo slavným centrem obchodu se suknem a ve skladištích tu kromě něj ležely ruské kožešiny, švédští norci, dřevo z Baltu, vlna z Anglie, italské koření, obilí, jantar či diamanty a se vším se tu čile obchodovalo. Největší rozkvět pak město zažilo ve 14. a 15. století, za vlády burgundských vévodů. Až v průběhu 20. století se Bruggy staly významným turistickým centrem, které navštíví více než milión turistů ročně.

Pokud na procházce městem narazíte na spoustu symbolů s labutí, nebo dokonce na živé ptáky, není to náhoda. Doba vlády Maxmiliána Habsburského v Bruggách nebyla zrovna růžová, správce města byl k obyvatelům krutý a v roce 1488 ho měšťané dokonce uvěznili a popravili. Jmenoval se Pieter Lanchalse a jeho jméno znamená v překladu „Dlouhokrký“ a ve svém erbu měl labuť. Rozlícený panovník vzpouru potrestal, a na pamětnou této odplaty nařídil, aby na kanálech na věčné časy chovali labutě.

K zajímavostem patří nepřehlédnutelná zvonice BELFORT vysoká 83 metrů se zvonkohrou z 15. století, která má 47 zvonů o celkové váze 27 tun, nebo nejvíce navštěvovaný kostel Panny Marie ONZE LIEVE VROUWEKERK s druhou největší výškou 122 m, pouze o 1 metr vyšší je v Antverpách. Je to asi nejvyšší kostel postavený z cihel a má v sobě ukrytý skvost – Madonu s dítětem z bílého carrarského mramoru. Autorem této „Bruggské Madony“ není nikdo menší než sám Michelangelo, který sochu dokončil ve svých 29 letech a stala se jediným dílem, které za jeho života opustilo území Itálie. Příjemná je i ulice Slepého osla a na ní Zlatý dům, nebo tajemný kostel HEILIG BLOEDBASILIEK – basilika Sv.Krve - s relikvií kapky Krist krve. Uvnitř je obraz mistra olejomalby Jana van EYCKA
81 fotek, minulý týden, 22 zobrazení, 2 komentáře | kultura, lidé, rodina-přátelé, události, zábava
Tradiční festival otevřených sklepů od 22 do 23 dubna 2017.Tentokrát v Mutěnicích,Čejči,Hovoranech a Šardicích.Ubytováni jsme byli v hotelu Panon v Hodoníně s páteční večeří a snídaněmi.Třicet šest vinařů,přes 450 vzorků vína k ochutnání,občerstvení,muzika,dobrá nálada.Víno pěkné,búdy malované,jen to počasí moc nepřálo.Foceno jen mobilem.
39 fotek, včera, 15 zobrazení, 27 komentářů
24 fotek, včera, 83 zobrazení, 138 komentářů
30 fotek, minulý týden, 27 zobrazení, 9 komentářů | krajina, příroda
Tento víkend jsme navštívili opět Pálavu. Na vrcholcích foukal hodně ostrý a ledový vítr. Takže focení kytiček nic moc, ale zato jsem se mohl více věnovat krajině. Ubytovaní jsme byli v Perné se sklípkem, tak to nemělo chybu.
23 fotek, v pondělí, 36 zobrazení, 46 komentářů
24.4.17 Labské údolí (Ústecký kraj) z obce Libochovany přes vyhlídku Kalvárie do vinařské obce Velké Žernoseky
22 fotek, minulou neděli, 111 zobrazení, 44 komentářů | architektura, cestování, krajina, města
48 fotek, minulý týden, 41 zobrazení, 7 komentářů
.... pršelo tak řídce, že to neomezovalo ani při focení. Potkal jsem jen dva další cyklisty - účastníky této cyklo-jízdy
47 fotek, jaro, 77 zobrazení, 250 komentářů
8 fotek, minulé pondělí, 70 zobrazení, 10 komentářů
60 fotek, minulou sobotu, 83 zobrazení, 87 komentářů | dokumenty, města
ALB 1076
POLDI
Roku 1889 založil v sousedství Vojtěšské huti na Kladně vídeňský podnikatel a ředitel válcoven v Teplicích Karl Wittgenstein speciální ocelárnu. Jeho manželka byla Leopoldine (Poldy) Maria Josefa Wittgenstein, která pocházela z Prahy. Na její počest dostal podnik jméno Poldina huť – známá POLDI. Roku 1908 vznikla v huti Poldi první elektrická pec na území dnešní ČR , a v roce 1922 byla patentována žáruvzdorná ocel POLDI AKC, jejíž složení celosvětově ovlivnilo vývoj těchto materiálů. Roku 1969 byla zahájena výroba chirurgických souprav z korozivzdorných ocelí Poldi. Roku 1980 byly použity titanové slitiny POLDI na čs. akrobatické letouny Zlín Z-50, na nichž letci Ivan Tuček a Petr Jirmus získali tituly mistrů světa v letecké akrobacii. Roku 1990 obdržela POLDI zlatou medaili na výstavě Brussels Euréka za ocel POLDI ATABOR, sloužící k ukládání jaderných odpadů.

Toto vše skončilo zběsilou *výhodnou privatizací v roce 1999 a ze světového výrobce oceli první jakosti zbyla neškodná manufaktura, a z nejlepší ocelárny v Evropě zbyl pouze trvalý příjem několika Němců v POLDI Hütte s.r.o. . Z Poldi byl odcizen archiv a přísně tajné výrobní receptury, na skladech byly zásoby hotových výrobků připravených k expedici v tehdejších cenách za více než 3 miliardy Kč, polotovary a pod., které byly vyvezeny na sklady Kruppových závodů, a pro nedostatek místa byla ocel bezkonkurenční kvality ukládána do kopřiv. Objednávky za další desítky či stovky miliard skončily neznámo kde, nikdo za nic nemohl, nic se nevyšetřilo. Zahraniční manažeři v oboru nemohli dopustit takovou významnou konkurenci, a s pomocí blízkých českých vlivných přátel bylo dílo zkázy dokonáno. Dnešní cena špičkových kladenských výrobků činí na světových trzích 8 euro za 1 kg

***
Za překonání opravdu ošklivého počasí stála unikátní nabídka komentované prohlídky tohoto kdysi slavného areálu, kde jsou dnes ruiny a rozřezané gumové obaly z vykleštěných kabelů. Ani toto nestálo státu za to, aby to neskončilo v nenechavých rukách.
Útěchou bylo, že 4-hodinová prohlídka byla zpřístupněna zvláštním vlakem, přesto z ní zbyl jen smutek nad dílem zkázy … nebo nás současný majitel většiny pozemků areálu pan Bakala někdy v budoucnu příjemně překvapí?
48 fotek, minulou sobotu, 156 zobrazení, 37 komentářů | auta
22.4.2017 Rožnov pod Radhoštěm
37 fotek, minulou sobotu, 856 zobrazení, 19 komentářů | lidé, události, zábava
22.4.2017 Rožnov pod Radhoštěm
35 fotek, letos v dubnu, 15 zobrazení, 1 komentář
59 fotek, minulou sobotu, 39 zobrazení, 42 komentářů
96 fotek, minulou sobotu, 56 zobrazení, 40 komentářů
40 fotek, letos v dubnu, 79 zobrazení, 154 komentářů
14.4. - 17.4.2017 oblast Horní Lužice a Žitavská pánev, Hrádek nad Nisou a Trojmezí, nádraží Německé železniční úzkokolejky Bertsdorf, klášter Marienthal u obce Ostritz + Velikonoční slavnost (jízdy křižáků)

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.